Pompa hydrauliczna Komatsu – symptomy awarii

Pompa hydrauliczna Komatsu – symptomy awarii

Pompy hydrauliczne stosuje się przede wszystkim w takich pojazdach jak koparki, spychacze, walce drogowe, a także wózki widłowe. Pompa jest sercem układu i napędza wszystkie urządzenia robocze i akcesoria. W dzisiejszym poradniku dowiemy się jakie są typowe awarie, którym może ulec pompa hydrauliczna Komatsu. Są one bowiem bardzo charakterystyczne i można bardzo szybko dowiedzieć się, że właśnie główna pompa zaczęła szwankować. Wtedy należy przerwać pracę, by nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń.

Pompa hydrauliczna Komatsu – niski wydatek ciśnieniowy

Pierwszym symptomem zbliżającej się awarii pompy jest obniżające się ciśnienie hydrauliczne w układzie. Zauważymy to na głównym manometrze. Charakterystyczne będzie to, że koniecznością stanie się znaczne podnoszenie obrotów silnika spalinowego, by pompa hydrauliczna Komatsu była w stanie napędzić wszystkie urządzenia odbiorcze. Przy automatycznym sterowaniu hydrauliką możemy tego nie zauważyć, bo o odpowiednie obroty dba komputer. Dlatego należy regularnie sprawdzać wskazanie głównego manometru.

Znaczne nagrzewanie się pompy hydraulicznej Komatsu

Czasami może zdarzyć się sytuacja, w której dojdzie do znacznego podniesienia temperatury w okolicach pompy. Oznacza to zazwyczaj restrykcję przepływu, na przykład zapchane filtry. Trzeba jednak wziąć pod uwagę możliwość zacierania się, zwłaszcza jeśli słychać że silnik spalinowy znacznie ciężej pracuje. Wtedy należy przerwać pracę na maszynie, w której zainstalowana jest pompa hydrauliczna Komatsu – więcej. Dzięki temu unikniemy dalszych uszkodzeń.


Tagi: , , ,